Zakłady ERMA WERKE zostały założone w roku 1922 w mieście Erfurt w Turyngii jako Erfurter Maschinenfabrik B. Geipel GmbH przez Bertholda Geipel.
W czasie II wojny światowej Erfurter Maschinenfabrik była znana z produkcji pistoletu maszynowego MP38, choć także z produkowanego również MP44 / Sturmgewehr 44 (Stg44). W lutym 1945 roku, bombowce RAF zrzuciły prawie 100 ton bomb na południu i wschodzie starego centrum Erfurtu. W tym ataku wszystkie budynki fabryczne ERMA WERKE zostały zniszczone. Po zakończeniu wojny Turyngia pozostała w rosyjskiej strefie wpływów i zgodnie z postanowieniami powojennymi wszystkie fabryki broni na terenie Niemczech miały być zlikwidowane. Wobec tego, ostateczna data likwidacji zakładów została ustalona na 31.08.1948r. Powojenna odbudowa zakładów ERMY miała miejsce 1952r. na bazie fabryki śrub w miejscowości DACHAU, Johan Ziegler Strasse 13/15, niedaleko Monachium w Bawarii, gdzie syn założyciela Rudolf Geipel został głównym inżynierem nowych zakładów.
Od tego roku broń posiada nabijane cechy: Monachijskiego domu probierczego: oraz rodzaj prochu do jakiego broń jest przystosowana (nitrocelulozowy), a także dwucyfrowe oznaczenie z roku badania przez Dom Probierczy (niemiecki urząd, który powstały w 1952r. miał na celu badanie bezpieczeństwa przedmiotów, w tym broni i jej elementów) którą przyjmuje się za rok produkcji broni. Znaki te są dowodem, że broń została sprawdzona i dopuszczona do obrotu.
Modele ESP 85 i 85A
W 1985roku w Ermie, opracowano i wdrożono do produkcji nową linię pistoletów sportowych z przeznaczeniem do strzelectwa wyczynowego, szkolenia adeptów strzelectwa i użytku myśliwskiego. Były nimi pistolety sportowe ESP 85 (później ESP85A) Sport (Standard), ESP 85 A Junior i ESP 85 A Jagermodel. Pistolet ESP 85 A Sport (Standard) produkowany był w dwóch wersjach kalibrowych, na naboje .22 Lr i .32 S&W Long WC, a Junior i Jagermodel wyłącznie w kalibrze .22 Lr. Dostępne były zestawy fabrycznie zaopatrzone w konwersję w drugim kalibrze, co powodowało że w obu konkurencjach strzelec dysponował bronią o identycznych chwycie i charakterystyce układu spustowego.
W drugiej połowie lat 90-tych, zakłady Erma-Werke stopniowo zaczęły tracić stabilizację i płynność finansową. W październiku 1997r Erma Werke rozpoczęła postępowanie upadłościowe a w 1998 roku został przejęty przez Suhler und Sportwaffen, oddział Steyr – Mannlicher.
Produkcję broni na pewien okres przeniesiono do zakładów Erma-Suhl, w których niestety nie udała się reanimacja ERMY. Na początku 2004 roku ostatecznie zakończono produkcję broni z logo firmy Erma-Werke.
Pistolet ERMA ESP 85A zbudowany jest klasycznie, z gniazdem magazynka w chwycie. W wersji podstawowej jej długość wynosi 280 mm, wysokość z chwytem anatomicznym 145 mm, a szerokość 50 mm. Z pustym magazynkiem waży 1140 gramów. W komplecie z bronią są na wyposażeniu dwa odłączalne obciążniki o wadze 110 i 180 gramów. Pistolet działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego. Posiada mechanizm spustowy pojedynczego działania (SA) i mechanizm uderzeniowy kurkowy z kurkiem zewnętrznym. Mechanizm spustowy posiada pełną regulację oporu spustu w przedziale 1000-1360 G, jak również regulację drogi spustu i odległości języka spustowego od chwytu. Język spustowy jest doskonale wyprofilowany, szeroki z podłużnym moletowaniem. Lufa w kanciastej obudowie ma 152 mm długości, na jej górnym, tylnym przedłużeniu zamontowane są mikrometryczne przyrządy celownicze, a na przodzie muszka. Przyrządy posiadają możliwość pełnej regulacji szczerbiny w pionie i poziomie, a muszkę można wymienić. Linia celownicza ma 200 mm długości. Na zamku po jego lewej stronie zamontowane jest skrzydełko dźwigni bezpiecznika zewnętrznego, który w pozycji zabezpieczonej blokuje iglicę. Zamek po wystrzeleniu wszystkich nabojów zatrzymuje się w tylnym położeniu na zaczepie zamkowym, można go zwolnić w przednie położenie dźwignią zaczepu, umiejscowioną na lewej stronie szkieletu. Zamek w przedniej i tylnej części posiada szerokie wyżłobienia ułatwiające sprawne przeładowanie broni. Podparty jest jedną sprężyną oporopowrotną umiejscowioną w gnieździe pod lufą. Gniazdo magazynka umiejscowione jest w chwycie broni, przycisk blokady magazynka zamontowany jest w dolnej tylnej części chwytu. Chwyt w przedniej części posiada wzdłużne moletowanie. W szkielecie zamontowany jest mechanizm spustowy i mechanizm uderzeniowy z lekkim kurkiem wyposażonym w obłą główkę. Okładziny chwytu standardowe, wykonane z drewna orzechowego z bardzo dobrą fakturą ułatwiające strzelanie oburącz, montowane były głównie w modelach Jagermodel i Junior, w wersjach sportowych montowano okładziny anatomiczne firmy NILL GRIFFE.
Łącznie w całym okresie produkcji wyprodukowano ok. 25.000 egzemplarzy, można przyjąć iż produkcja roczna to ok. 2.000szt. rocznie w latach 1986-1998, Po ogłoszeniu upadłości w 1997r. produkcję przeniesiono do zakładów Suhl, jednak w bardzo ograniczonym zakresie, w wersji RAINBOW EDITION. Wersja „Germania” to lata 1994-1995, natomiast GOLDEN TARGET- 1993-1994r. Początkowe lata produkcji owocowały modelem ESP 85 w którym nie zastosowano regulacji odległości od chwytu języka spustowego, jednak już od 1986r. wdrożono wersję ESP 85A w którym zmieniono mocowania języka spustowego, a także poprawiono element odpowiedzialny za prowadzenie pocisku do lufy podczas przeładowania, gdyż w starszych modelach dochodziło do zacięć. Delikatnie zostało zmodyfikowane kopytko magazynka.
Wersje limitowane:
GERMANIA
Wersja ta różniła się od standardowej ERMY laminowanym emblematem flagi Niemiec na ciężarkach przy lufie a także wykończeniem rękojeści w lakierze koloru czarnego, na korpusie lufy napis >GERMANIA< a numer seryjny zaczynał się od litery „G”. Produkowana w kalibrze 22LR z konwersją 0,32 SW LONG WC.
GOLDEN TARGET 93
Model wyróżniał się chromowaniem elementów: zamka, języka spustowego i kurka, ponadto na rękojeści nabity został emblemat z logo ERMY.
RAINBOW EDITION
RAINBOW EDITION to wersja Ermy z końcowych lat produkcji. Wyróżnia ją napis „Rainbow Edition” na korpusie lufy, kolorowy rodzaj sklejki (tęczowa?) z jakiej wykonana była rękojeść przez znaną firmę NILL GRIFFE, a także dwukolorowa oksyda. Uwaga- oksydowany w kolorze srebrnym był tylko zamek, a nie także chwyt z kabłąkiem, jak to miało miejsce w egzemplarzach DUAL TONE, które były też swojego rodzaju wersją limitowaną. W tych egzemplarzach magazynki były w kolorze srebrnym.
DUAL TONE
Jest to wersja z oksydowanym na srebrno zamkiem i szkieletem. Wersja ta była produkowana w latach 1990-1992.
Po roku 1993 wprowadzono modyfikację szczerbinki, która miała logo ERMA a także regulację za pomocą płaskiego wkrętka, a nie jak wcześniej- klucza imbusowego.
JUNIOR
Jak widać wersja JUNIOR opracowana została dla młodych adeptów strzelectwa tarczowego – nie ma w niej wymiennych obciążników lufy, pistolet waży 1080g. zatem jest 80g lżejszy od zwykłej ERMY z 110 gramowym obciążnikiem. Ponadto w tej wersji zastosowano szerszy zakres regulacji siły spustu: 8-24N przy znamionowych 10- 13N. Dane techniczne Kaliber 5,6 lub 7,65 mm Nabój .22 Long Rifle lub .32 S&W Long Magazynek pudełkowy, 8 nab. Wymiary Długość 255 mm 254 mm (Junior) Wysokość 130 mm 138 mm (Junior) Długość lufy 153 mm Długość linii celowniczej 200 mm Masa broni 1140 g 1060 g (Junior) Inne Siła spustu 10-13 N 8-25 N (Junior)
P.B.