Feinwerkbau AW93 to wyczynowy pistolet sportowy do konkurencji Pistolet Sportowy i Pistolet Standard.

Siedzibą Feinwerkbau Westinger & Altenburger KG jest Oberndorf nad Neckarem. Firma powstała w roku 1949 i zajmowała się, zgodnie z nową produkcją przyrządów precyzyjnych. Od roku 1961 roku do oferty firmy weszły wyczynowe pistolety i karabinki pneumatyczne, które wkrótce stały się głównym produktem zakładów. FWB produkuje broń pneumatyczną wszelkich rodzajów, od prostych pistoletów do początkowego treningu po bardzo zaawansowane modele klasy olimpijskiej. Dopiero w roku 1994 zdecydowano się na wprowadzenie do produkcji pierwszego pistoletu na nabój .22LR, dzieła Edwina Woehrsteina i Bernharda Knaeble.

W swojej pracy bardzo wiele uwagi poświęcili oni sprawie wyważenia broni i osiągnęli to, że środek ciężkości pistoletu AW 93 leży tuż koło kabłąka spustu. Dzięki temu możliwe było zastosowanie magazynka w rękojeści pistoletu, a nie – jak to zwykle w broni wyczynowej – pod kabłąkiem spustu. Oś lufy leży bardzo nisko nad ręką, niemal w osi ręki, dzięki czemu podrzut broni jest minimalny, co w broni wyczynowej ma decydujące znaczenie. Pistolet działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego i dostosowany jest do nabojów bocznego zapłonu .22 Lr (5.61×15 R).

Jego długość wynosi 278 mm, wysokość na 145 mm (z fabrycznym chwytem anatomicznym) i szerokość 50 mm. Z pustym magazynkiem, pistolet stalowy waży 1140 gramów, a jego lżejsza wersja (LIGHT) 1080 gramów. Selektywna, starannie wykonana lufa jest tradycyjnie gwintowana, posiada ona 8 bruzd prawoskrętnych.

Szczerbinka posiada regulację mikrometryczną poza tym regulować można także jej szerokość i głębokość, muszki można wymieniać według własnych preferencji. Pistolet posiada mechaniczny absorber podrzutu w postaci dwóch sprężyn na żerdziach wraz z ciężarkami, które są zamocowane w dolnej osłonie lufy u jej wylotu. Osłona ta wykonana jest poza tym dosyć masywnie i o niebo staranniej niż rosyjski IŻ 35  do którego pistolet jest często porównywany. Pistolet zachowuje się bardzo spokojnie przy strzelaniu serii 20 i 10 sekundowych w konkurencji Pistolet Standard.        Język spustowy ma duży zakres regulacji oraz precyzyjną regulację dwóch stopni wyzwalania. Prezentowany na zdjęciach posiada dedykowaną rękojeść wykonaną przez Thomasa Rinka,  jednak nawet fabryczne rękojeści z drewna orzechowego, leżą w dłoni bardzo dobrze. Pistolet nie jest wrażliwy na różnego rodzaju amunicję, w tym sensie, że automatyka działa prawidłowo, nie ma problemów z ekstrakcją łusek. Wykonanie pistoletu jest wręcz wzorowe, wszystkie elementy spasowane są idealnie, wszystkie możliwe regulacje są ultraprecyzyjne,  co tłumaczy dosyć wysoką cenę pistoletu nawet na rynku broni używanej.

Od daty premiery w 1994r. pistolet przeszedł tylko kosmetyczne zmiany,co też świadczy  o tym, że konstrukcja jest bardzo udana. Po ponad dekadzie produkcji zmieniono kształt języka spustowego, oksydę zamka na czarną, na przestrzeni lat były też trzy różne kształty dźwigi zwalniającej zamek z tylnego położenia.

P.B.

 

 

P1070091P1070095P1070100P1070098P1070092P1070091

Dodaj komentarz